שחזור רצועת קרסול קרועה

טיפול בפלטפוס

מפרק הקרסול הינו מפרק שתוכנן לעמוד בעומסים גדולים ובטווח תנועה יחסית רחב. הרצועות שבצידי המפרק מעניקות יציבות יתרה הן בציר התנועה קדימה – אחורה והן בציר התנועה מצד לצד. בתנועות של המפרק היוצרות עומס גדול מן המתוכנן עליו, למשל כאשר כל משקל הגוף על הקרסוליים כאשר כף הרגל אינה מאוזנת ושטוחה על הקרקע, או בפציעות ספורט כאשר תנועה חדה שהיא מחוץ לטווח התנועה הרגיל, או האפשרי, של הקרסול, לא פעם נגרם נזק לרצועות הקרסול, כמו למשל קרע בסיבי הרצועות. הקרע יכול להיות קל (כלומר קטן) או חריף (עד כדי לכל אורך הרצועה).

רצועה קרועה

במקרים של רצועה קרועה באופן חריף או פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית שיכולת האיחוי שלה פחותה עם פגיעה ביציבות המפרק, ייתכן שהפתרון האורתופדי שיוצע הינו ניתוח לשחזור רצועת קרסול.

ניתוח

ניתוח לשחזור רצועת קרסול הינו ניתוח המבוצע בשיטה הארטרוסקופית (זעיר פולשנית), במהלכו מנותקים גידים (במידת האפשר נעשה שימוש בגידים של המטופל, למשל גידים משרירי מיתר הברך או גיד פיקה, כאשר בלתי אפשרי להשתמש בגידים של המטופל נלקחים גידים מתורם), לאחר מכן דרך שלושה חתכים קטנים לרוחב מפרק הקרסול, ובשימוש במכשור ניתוחי זעיר המאפשר צפייה במבנה המפרק מעל מסך בחדר הניתוח וביצוע פעולות כירורגיות ברמת דיוק גבוהה, יבוצע הניתוח הארטרוסקופי במהלכו יקובע השתל באמצעות פינים במיקום המדוייק במפרק הקרסול.

הניתוח הארטרוסקופי הינו ניתוח שהופך פופולארי יותר ויותר בארץ בעולם, והוא מאפשר תוצאות טובות, בתהליך מהיר יחסית ועם סיכון נמוך לסיבוכים. אחד הרופאים הבולטים בתחום ניתוחים ארטרוסקופיים של מפרק הקרסול בארץ הוא ד”ר אלכסנדר ברמנט, מוביל מערך הניתוחים הארטרוסקופיים של  קרסול וכף הרגל במחלקה האורתופדים הן בבית החולים אסותא והן בבית החולים וולפסון.

ד”ר ברמנט הינו חלק מצוות האורתופדים המומחים במרכז הרפואי “כאן הבריאות”.