פציעות ספורט אצל ילדים

יצירת קשר

סניף מרכזי כאן הבריאות: זד”ל 5, ראשון לציון

077-806-6667

פציעות ספורט אצל ילדים

לאחרונה, התקבלו במרכז “כאן הבריאות” מספר פניות מודאגות של הורים בנוגע לפגיעות ספורט של ילדים. אולי זה מזג האוויר המשתפר, הקורא לילדים לצאת ולשחק, וזה נפלא שהילדים לוקחים כדור ויוצאים להפעיל את הגוף (בניגוד לרביצה מול מסכי הטלוויזיה והמחשב המאפיינת את הימים הקרירים יותר…). בכל מקרה – פציעות ופגיעות גופניות הנובעות מפעילות ספורטיבית הן שכיחות גם בקרב ילדים.

אז, גייסנו את מיטב המומחים בצוות המרכז וכתבנו עבורכם מדריך קצר בנוגע לזיהוי וטיפול בפציעות ספורט אצל שחקני כדורסל צעירים.

זו אולי הזדמנות טובה להזכיר, שמרכז “כאן הבריאות” מציע את טובי האורתופדים בארץ, לשירות כל הילדים (והוריהם) הסובלים מפציעות ספורט או מבעיות אורתופדיות אחרות. התקשרו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני או קביעת תור!

הפיזיולוגיה של הילד והנטייה המוגברת לפציעות ספורט

בניגוד למבוגרים, ילדים נמצאים עדיין בשלבי התפתחות של השלד, מה שגורם לעומסים משתנים על הגידים, הרצועות והשרירים התומכים במבנה השלד. חשוב לדעת, כי בגילאי הגדילה האזורים הצומחים בעצם (פלטות הצמיחה) הם מוחלשים ועמידים פחות לעומסים. בשל כך, הנזק הנגרם לילדים הנפצעים במהלך פעילות ספורטיבית עלול להיות חריף יותר, והסיבוכים בפציעה כזו שאינה מטופלת הם רבים יותר בשל פגיעה אפשרית בתהליך הצמיחה המקומי.

ילדים ופציעות ספורט

היצר התחרותי וההיבטים החברתיים של העיסוק בספורט אצל ילדים, דוחפים אותם לעיתים לנסות לחצות את גבולות הנוחות שלהם – וזו הסיבה שסטטיסטית, יותר אחוזים מהילדים העוסקים בספורט סובלים מפציעות ספורט ביחס למבוגרים. בארה”ב, בכל שנה מעל 3 מליון פציעות ספורט של ילדים בגילאים 5-15, כ – 15% מהם במהלך משחק כדורסל.

הפציעות האופייניות למשחק הכדורסל בילדים

אנחנו רואים אצל ילדים שנפצעים תוך כדי משחק כדורסל מספר פציעות אופייניות: פגיעות רצועתיות, פגיעות סחוס ושברי מאמץ, שברים זעירים סביב מפרק הקרסול (Os Trigonum Syndrome), פגיעות גידים החוצים מפרק הקרסול , פגיעות רצועתיות של כפות הרגליים, פגיעות בלוחיות צמיחה, או שברים בעצמות כפות הרגליים באזור אחיזת הגידים.

פציעות שכיחות נוספות הן פציעות ברך (במרבית המקרים מדובר במחלת אוסגוד – שלאטר, המתבטאת בדלקת בחיבור בין הגיד לעצם הטיביאלית, ויומלץ בעיקר על מנוחה); ופציעות בעמוד השדרה כמו שברי מאמץ בחוליות, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים, ועוד.

מה אפשר לעשות?

הדבר הראשון שחשוב לעשות, הוא לקבוע פגישה אבחונית עם אורתופד מומחה. אם הילדים שלכם פעילים ונוטים לחזור הביתה עם כאבים או פציעות – נמליץ אפילו על בדיקות תקופתיות קבועות אצל אורתופד מומחה, גם ללא תסמינים מיוחדים (רק על מנת לוודא שלא נוצרים עיוותים שישפיעו על הגדילה והתפתחות העצמות והמפרקים).

אצל ילדים פעילים חשוב מאוד להשקיע בנעליים ובמדרסים איכותיים, שיסייעו בבלימת הזעזועים וימנעו פציעות ספורט. חשוב להחליף את המדרסים בזמן.

את המדרסים חשוב להזמין לאחר התייעצות עם רופא אורתופד אשר ייתן מרשם למדרס מתאים. חשוב לדעת, כי רופא אורתופד הוא איש המקצוע להיוועץ בו בבחירה של אביזרים אורתופדיים, ובמרבית המקרים האבחנה שלו תהיה מקצועית ואובייקטיבית יותר מזו שתקבלו מהמוכרן בחנויות לציוד אורתופדי.

המאמר בחסות BC Basketball Coaching